LYMFATICKÁ masáž manuální (lymfodrenáž)

MANUÁLNÍ LYMFATICKÁ masáž neboli manuální LYMFODRENÁŽ

Manuální lymfodrenáž je speciální velmi jemná hmatová technika, zaměřena na lymfatický systém v podkoží, která má za úkol stimulovat aktivitu lymfatických cév, obnovit a zvýšit oběh lymfy.

Vyžaduje přesnost hmatů, a za použití jemného tlaku na tkáň je posouvána lymfa a zrychlen její tok. Lymfodrenážní masáž by měl provádět lymfoterapeut, který jemnou a přesně určenou hmatovou technikou manuální lymfodrenáže vždy nejprve uvolní hlavní uzliny, pomůže je vyprázdnit a rozpohybovat lymfu. Před každou lymfodrenáží jsou proto uvolněny hlavní uzliny v okolí hlavy a krku a prodýcháme se, abychom lymfatický systém aktivovali. Dále, před lymfodrenáží dalších partií těla jsou vždy uvolněny příslušné lymfatické uzliny.
Hmaty jsou jemné a pomalé, bezbolestné, pomalé hmaty směrují lymfu ke sběrným lymfatickým uzlinám.
Dojde-li ve tkáních k hromadění lymfy, projeví se otok, tzv. lymfedém, který se zpočátku projevuje jako pocit tlaku v nohou, pocitem těžkých a unavených nohou. Je-li tento stav dlouhodobý, může dále dojít k hromadění přebytečného tuku v těle a jeho přeměně na vazivo.

Lymfatický systém je důležitou součástí imunitního systému, je hlavní detoxikační nástroj lidského těla, a podílí se na vstřebávání tuků a přebytečných tekutin.
V lymfatických uzlinách se tvoří protilátky, zneškodňují škodlivé mikroorganismy jako viry a bakterie, a odfiltrovávají se z lymfy (mízy) odpady metabolismu a škodlivé látky přijaté z vnějšího prostředí. V současnosti je náš imunitní systém velice zatížen (stres, znečištěné životí prostředí, nevhodná skladba potravy, různá onemocnění). Zvýšená zátež lymfatického systému se projevuje varovnými signály, jako jsou bolestivé a zduřelé mízní uzliny, otoky, únava, vyčerpanost. Lymfatická masáž podporuje odstranění odpadu z tkání do cév lymfatického systému a následně do lymfatických uzlin. Lymfatický systém je jedním z prostředků přenášejících tento odpad, čímž pomáhá udržovat tělo zdravé. Zlepšování činnosti lymfatického systému vede k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z organismu a zvyšuje se obranyschopnost organismu.

Lymfatický systém může být přetížen v důsledku nedostatku pohybu, nesprávném pitném a stravovacím režimu, mělkém dýchání, při stresu, kouření, nošení těsného prádla, nebo narušen po prodělaném infekčním onemocnění, úrazu, operaci.

Lymfatické masáže jsou významným pomocníkem při hubnutí, protože přetížený nebo narušený lymfatický systém má za následek ukládání tuků, které nemají možnost být z těla vyloučeny. Pravidelné lymfatické masáže pomáhají regenerovat lymfatický systém, očistit organismus (detoxikovat) a posilují celkovou obranyschopnost těla. Jsou velice populární kosmetickou metodou, která umožňuje zmírnění celulitidy, vylepšuje vzhled a stav pokožky, a velice důležitou a uznávanou léčebnou metodou, kterou lze využít při léčení chronických otoků.

Oproti přístrojové lymfodrenáži se můžeme pomocí hmatové manuální techniky zaměřit přímo na problematické části, přizpůsobit tlak dle potřeby, průběžně uvolňovat uzliny, je-li to potřeba tak, aby lymfa mohla volně odtékat přes sběrné uzliny a nehromadila se.

Lymfatická masáž se provádí podle potřeby se zaměřením buď na určité partie nebo na celé tělo.
Lymfatickou masáž provádíme s prvky akupresury a používáme přírodní zábaly, které podporují detoxikaci tkání.


Napomozme přirozené vnitřní očistě

Každé ráno po probuzení očistou jazyka (postačí běžná kuchyňská lžíce nebo tzv. škrabka na jazyk, je v prodeji např. v drogeriích DM) – známá očistná technika zejména na východě, kdy s pomocí lžíce nebo škrabky stáhneme z jazyka pryč nahromaděné odpadní látky (toxiny), kterých se během našeho spánku tělo pokouší touto cestou zbavit.

Každé ráno očista zubů - očistná technika známá i v naší západní kultuře.

Očista pokožky – denně se osprchovat. Kůže funguje nejen jako třetí plíce organismu, ale je to dle tradiční čínské medicíny též významný detoxikační orgán, kterým tělo vylučuje nežádoucí odpadní a toxické látky.

Hluboký dech (podporuje přirozený tok lymfy) – tvz. břišní dech, při kterém využíváme celou kapacitu plic.

Pohyb – důležitý zvláště při sedavém zaměstnání (podporuje přirozený tok lymfy).

Kvalitní tekutiny – čistá voda (bez cukrů, barviv, umělých příchutí, bublinek).

Odkyselení - výzkumy ukazují, že vyšší kyselé hladiny (nižší hladiny pH) vedou k nedostatku energie a vyššímu počtu výskytů infekcí. Pomoci organismu neutralizovat vnitřní kyselé prostředí (na kterém se mimo jiné významně podílí nevhodná strava) můžeme například tak, že každé ráno nalačno nebo v průběhu dne vypijeme sklenici vody s citronem (sklenice vody + čerstvá šťáva z ¼ nebo ½ citronu) nebo vody s jablečným octem (sklenice vody + 1 lžíce jablečného octa, pomáhá zbavovat se také kvasinek a plísní). Ikdyž mají tyto nápoje kyselou chuť, působí na organismus zásaditě. Vlivem nekvalitní a nesprávné stravy (též znečištěného vzduchu a vody) bývají naše těla překyselena, což vede k postupnému vyčerpávání cenných minerálních a stopových prvků, neboť pro správnou funkci tělo udržuje určitou hladinu Ph krve, k čemuž spotřebovává tyto prvky. Pokud tělo zásobujeme kyselinotvornou stravou, může docházet k jejich nedostatku.

Můžeme též  popíjet bylinné čaje detoxikační neb lymfatické (nejlépe v době mezi jídly).

Očista střev – vhodná při detoxikačních kúrách, ale i běžně pro ty z nás, kdo sníme za den méně ovoce a zeleniny (nejlépe syrové – tepelně neupravené), které přirozeně pročišťují střevo (syrová jablka, citrusové plody i s dužinou, aj.), je vhodné jednou za tři měsíce vnitřně užívat (po dobu 3 týdnů) například Enterosgel (zdravotnický přípravek zakoupení v lékárnách), nebo Zelený jíl (pro vnitřní použití, k zakoupení v prodejnách se zdravou výživou), nebo Aloe vera gel (dužina kaktusu Aloe vera), nebo Psyllium (slupky jitrocele indického, které po smíchání s vodou vytvoří hutný gel), aj., které ve střevě pohlcují toxiny, škodlivé látky, patogeny a alergeny a odcházejí střevem z těla pryč. Napomáháme tímto tělu se zbavovat nežádoucích látek.


Účinky lymfatické masáže:

 • stimuluje lymfatický a žilní systém, zlepšuje krevní oběh
 • příznivě působí na nervový a imunitní systém
 • napomáhá odbourávání tuku, prevence i léčba celulitidy
 • pomáhá při formování postavy
 • zlepšuje stav pokožky, zpomaluje stárnutí pokožky
 • snižuje otoky dolních končetin způsobené nadměrnou zátěží nohou (např. při sedavém zaměstnání, dlouhém stání, sezení, cestování), ulevuje při syndromu "těžkých nohou" nebo unavených rukou, přináší pocit lehkosti v končetinách a zmenšuje jejich objem
 • rehabilitace poúrazových stavů spojených s otoky končetin
 • tlumí kloubní bolesti, urychluje dobu léčby výronu
 • vhodná jako prevence hluboké trombózy, žilní nedostatečnosti, celulitidě (obzvláště při pozitivní rodinné anamnéze)
 • péče po liposukcích a jiných metodách estetické chirurgie (neinvazivních i invazivních)
 • celkově regeneruje organismus, působí relaxačně, eliminuje stres
 • pročištění organismu budoucích maminek před těhotenstvím
 • působí relaxačně, eliminuje stres
 • otoky dolních končetin – nadměrná zátěž nohou (pracovní a sportovní aktivity, dlouhé stání, sezení, cestování)

Délka trvání masáže: 60 až 120 minut, 20 minut pro masáž obličeje
celková masáž trvá 120 minut (krk a dekolt, horní končetiny, hrudník a břicho, dolní končetiny, hýždě, záda)
částečná masáž trvá 60 min (zvolené partie dle potřeby, např. krk a dekolt + dolní končetiny a hýždě)

Opakování masážedle konzultace s lymfoterapeutem, cca 6 - 10 masáží nejlépe 2x týdně, poté jednou týdně, pak by měla následovat jednou měsíčně udržovací kúra.


Kdy pro mě lymfatická masáž NENÍ vhodná?
 • akutní virové a bakteriální infekce, horečnaté stavy
 • otoky (edémy) končetin způsobené onemocněním ledvin (nefróza) nebo srdce (kardiální insuficience)
 • doposud neléčené, nebo nedoléčené maligní (zhoubné) onemocnění
 • zánět mízních cév (lymfangitida - tzv. syndrom sloní nohy)
 • kardiovaskulární onemocnění – neléčený vysoký nebo nízký tlak, arytmie, angina pectoris, stav po infarktu myokardu
 • osteosyntéza (chirurgické spojení úlomků kostí po úrazech nebo kloubní náhrady
 • akutní zánět hlubokých žil (trombophlebitis), vystouplé křečové žíly, žilní nedostatečnost
 • hnisavé kožní rány, mokvavé onemocnění kůže
 • onemocnění jater a ledvin
 • těhotenství, kojení
V případě nejistoty se poraďte s lékařem!


O lymfě a vnitřní očistě

Stejně jako si myjeme ruce, kůži, zuby, měli bychom se věnovat očistě těla i zevnitř. V dnešní době očistu zevnitř potřebujeme více než kdy jindy.

Proč? Běžně naše tělo odvádí nežádoucí látky z těla ven denně, avšak tento přirozený proces detoxikace může být zpomalen, narušen. Dochází tak ke koncentraci nežádoucích látek v organismu, které narušují metabolismus buněk a zatěžují organismus. Tělo se postupně zanáší nevyloučenými odpady. V dnešní době je celkové zatížení organismu větší, nejen že se ve zvýšené míře potkáváme s nekvalitní stravou, chemikáliemi a toxiny, ale navíc žijeme ve větším stresu a požadujeme po tělu vyšší výkony. Děje-li se tak dlouhodobě, tělo se vyčerpává a klesá jeho přirozená obranyschopnost, protože má méně energie a je pak náchylnější k nemocem.

Tělesné tkáně jsou omývány tekutinou (lymfa) vznikající z krve, část této tekutiny se vrací zpět do krve přes kapiláry a část je odvedena přes lymfatické cévy do lymfatických uzlin k pročistění od odpadních látek a nežádoucích mikroorganismů, bakterií a virů. Uzliny fungují jako filtry. Do lymfatického systému patří množství uzlin, které jsou různých velikostí od mikroskopických až do velikosti 2,5 cm, dále slezina, mandle, brzlík, slepé střevo a kostní dřeň. Lymfatický systém hraje i důležitou roli ve vstřebávání tuků z potravy, kdy tuky ze střeva nejprve procházejí lymfatickými cestami (zatímco produkty trávení cukrů a bílkovin jdou přímo do krve). 
Nedostatečná funkce lymfatického systému se často projevuje otoky, pocity únavy, celulitidou, poruchami funkcí imunitního systému, aj.

Můžeme si pomoci zlepšit funkci lymfatického systému
a významně svému tělu pomoci. Jak?
Pravidelnou vnitřní očistou, dopřejeme si i dostatek spánku, vhodných tekutin, pohybu a hluboký dech, každé ráno po probuzení očistu jazyka. Důležitá je změna jídelníčku. 
Po některých potravinách zůstává v těle mnoho odpadů a může dojít k otokům v lymfatickém systému, proto snížíme příjem nekvalitních tuků, mléčných výrobků
a červeného masa, rafinovaných cukrů. Nejlépe na náš lymfatický systém působí ovoce a zelenina.

Funkci lymfatického systému můžeme podpořit lymfodrenáží neboli lymfatickou masáží, kdy ruce maséra pomocí speciálních hmatů uvolní lymfatické uzliny a rozhýbou lymfu.
Dále, vnitřní očistě napomůžeme očistnou kůrou (detoxikace).


Podpořením lymfatického systému významně pomáháme tělu
a posilujeme svoje zdraví.