Proč používat LAKY NA NEHTY „5-free“?

 • všechny laky obsahují chemikálie, ale těm nejnebezpečnějším se dá vyhnout. 
 • Laky 5-free: Jsou to laky, které NEOBSAHUJÍ 5 nejnebezpečnějších toxických látek:  
  toluen (TOLUENE), formaldehyd (FORMALDEHYDE), dibuthylftalát (DBP), 
  formaldehydová pryskyřice (FORMALDEHYDE RESIN), syntetický kafr (CAMPHOR).
  Tyto látky jsou pro živý lidský organismus silně toxické, a jsou na seznamu velmi nebezpečných látek,
  v kosmetice, na lidské kůži a nehtech
  nemají co dělat! Ženy těhotné, kojící by se jim měly vyhýbat obloukem.
  Běžně prodávané laky na trhu tyto toxiny obsahují, a dostaneme je koupit v každé drogerii, ačkoliv jsou jedovaté. Věděly jste to? Tyto nebezpečné chemikálie neprospívají ani Vašemu zdraví ani Vašim nehtům. Dostávají se do našeho těla již při lakování, protože je vdechujeme (vstřebáváním přes nosní sliznici) a po nalakování se vstřebávají přes nehtové lůžko. Někdy stačí si jen protřít oči prsty s nalakovanými nehty. Která z nás chce používat jedovaté laky na nehty?

  Drogerie tyto laky nabízejí, protože je ženy kupují. České zákaznice zatím ještě nemají zvyk zajímat se o složení kosmetiky, kdežto ženy v zahraničí jsou už znalejší. EU množství těchto jedovatých látek po určitou hranici povoluje, takže v obchodech nám budou nabízeny do té doby, dokud je budeme kupovat.
 • Proč nám můžou laky s nevhodným obsahem škodit? Jak jsou toxické, jedovaté? Posuďte samy! Jsou na seznamech toxických látek s prokázaným škodlivým účinkem na člověka:
  - toluen: ovlivňuje hormonální systém (plodnost, narušuje růst plodu), narušuje imunitu, dráždí oči, kůži, rozkládá buňky mozku (de fakto nás jeho vdechování nevratně otupuje), může způsobovat závratě, nevolnost, poškozuje nervy. Pro těhotné ženy naprosto nevhodný k používání!
  - formaldehyd
  – silný karcinogen, může vyvolat alergické reakce, může způsobit dušnost, bolesti hlavy, nevolnost, kožní vyrážku. Formaldehyd známe jako konzervant, zabraňuje rozpadu mrtvých tkání.
  - formaldehyde resin
  (formaldehydová pryskyřice) – je to derivát formaldehydu, méně toxický, ale stále škodlivý a silný alergen. V lacích má formaldehydová pryskyřice vytvrzovací efekt a urychluje schnutí.
  - ftaláty
  jako dibuthyl-ftalát (DBP) nebo anhydrid kyseliny ftalové (pptalic anhydride) nebo polyethylene Terephthalate (PET) - ftaláty jsou karcinogenní, dráždí dýchací cesty, kůži, narušuje imunitní systém, narušuje hormonální a reproduční systém (poškozuje plod v prenatálním stadiu, narušuje vývoj chlapeckých genitálií), je spojován s obezitou. Pro těhotné a kojící ženy naprosto nevhodný k používání! V některých státech je jejich používání zakázáno.
  Ftaláty dodávají lakům pružnost a pevnost, aby se méně odlupovaly.
  N
  a seznamu toxických látek není Phthalic Acid.
  - syntetický kafr (camphor): při požití poškozuje játra a je silně jedovatý (pozor na to, pokud si koušete nehty!)
  - acetáty: ethyl acetate a butyl acetate, rozpouštědla, nutné zlo většiny laků (i těch 5-free) na bázi rozpouštědel, dráždí plíce a kůži
  - epoxidová pryskyřice epoxy Resin – spouštěc alergických reakcí zvláště kůže, spojován s astmatem
 • Kterým lakům se vyhýbat obloukem? Pokud ve složení laků vidíme:  -aldehid, například formaldehyde, formaldehyde resin, dále camphor, dibuthylftalate nebo pptalic anhydride a toluene. Vyhýbat se této nebezpečné pětce toxinů! Pokud není uvedeno složení na výrobku nebo ho výrobce nedeklaruje ani na svých webových stránkách, výrobce ví proč složení neuvádí, a takovým výrobkům se vyhýbat! Jinak v každém laku na bázi ředidel najdeme butyl nebo ethyl -acetat a nitrocellulose.

  Vyrábí se 2 typy laků na nehty:

  LAKY NA BÁZI ROZPOUŠTĚDEL - ředitelné rozpouštědly obsahují butyl acetát, ethylacetát, nitrocelulóza, změkčovadla, barviva
  LAKY NA BÁZI VODY (na českém trhu zatím laky na bázi vody moc nenajdeme) - jsou laky ředitelné vodou, obsahují vodu, polymery, barviva, a konzervační látky, aby se nekazily, a methylisothiazolinone (také pod názvy Neolone 95O nebo Kathon CG).
  Laky ředitelné vodou jsou toxické nejméně, a dají se odlakovávat pouhým lihem (nebo vodkou, atp.) nebo olejem (nejběžněji sójovým). Některé značky vydrží to co klasické laky s ředidly, některé vydrží bohužel méně. V zahraničí jsou už využívány. Koupit se zatím dají jen přes internet, české ženy je ještě neobjevily.

Vyplatí se kontrolovat etikety se složením laků, naše zdraví nám za to stojí!


VÁŠ SEZNAM
podívejte se na Váš lak na nehty a přispějte informací,
jestli je alespoň 5-free, napište mi a přidáme ho sem na seznam!

Značky laků, které by měly být 5 FREE, například:

    Chanel, Zoya, Nubar, Dashing Diva, Givenchy, Priti NYC, Hopscotch Kids, L´Oreal, Revlon, RGB,
Scotch Naturals, 
Uslu Airlines, Dazzle Dry, Helen E. Lippmann, Mavala, No Miss, Sante,  
100% PURE, 
CND, Essence (Essence ale obsahuje pptalic anhydride, k dostání v drogeriích DM)
Spa Ritual (zatím jen v některých lacích této značky není camphor, jinak je), ...

   Značky laků, které by měly být minimálně 5 FREE a navíc VEGANSKÉ (vegan friendly), tj.neobsahují složky
mrtvých zvířat a navíc se netestují se na zvířatech (cruelty free):

Nubar, Zoya, 100% PURE, Butter London, Beauty Without Cruelty, Color Club, Dazzle Dry, Inglot, Milani, Acquarella (na bázi vody), Suncoat (na bázi vody), LVX (na bázi vody), RGB (na bázi vody),
Piggy Paint 
(na bázi vody)


          Krásný den Všem!
          L.V.

                                                                                                     copyright© salon EVE