O lymfě a vnitřní očistě

O lymfě a vnitřní očistě

Stejně jako si myjeme ruce, čistíme tělo či zuby, měli bychom se věnovat očistě těla i zevnitř. V dnešní době očistu zevnitř potřebujeme více než kdy jindy.

Proč? Běžně naše tělo odvádí nežádoucí látky z těla ven denně, avšak tento přirozený proces detoxikace může být zpomalen, narušen. Dochází tak ke koncentraci nežádoucích látek v organismu, které narušují metabolismus buněk a zatěžují organismus. Tělo se postupně zanáší nevyloučenými odpady. V dnešní době je celkové zatížení organismu větší, nejen že se ve zvýšené míře potkáváme s nekvalitní stravou, chemikáliemi a toxiny, ale navíc žijeme ve větším stresu a požadujeme po tělu vyšší výkony. Děje-li se tak dlouhodobě, tělo se vyčerpává a klesá jeho přirozená obranyschopnost, protože má méně energie a je pak náchylnější k nemocem.

Tělesné tkáně jsou omývány tekutinou (lymfa) vznikající z krve, část této tekutiny se vrací zpět do krve přes kapiláry a část je odvedena přes lymfatické cévy do lymfatických uzlin k pročistění od odpadních látek a nežádoucích mikroorganismů, bakterií a virů. Uzliny fungují jako filtry. Do lymfatického systému patří množství uzlin, které jsou různých velikostí od mikroskopických až do velikosti 2,5 cm, dále slezina, mandle, brzlík, slepé střevo a kostní dřeň. Lymfatický systém hraje i důležitou roli ve vstřebávání tuků z potravy, kdy tuky ze střeva nejprve procházejí lymfatickými cestami (zatímco produkty trávení cukrů a bílkovin jdou přímo do krve). 
Nedostatečná funkce lymfatického systému se často projevuje otoky, pocity únavy, celulitidou, poruchami funkcí imunitního systému, aj.

Můžeme si pomoci zlepšit funkci lymfatického systému a významně svému tělu pomoci. Jak? Pravidelnou vnitřní očistou, dopřejeme si i dostatek spánku, vhodných tekutin, pohybu a hluboký dech, každé ráno po probuzení očistu jazyka. Důležitá je změna jídelníčku. Po některých potravinách zůstává v těle mnoho odpadů a může dojít k otokům v lymfatickém systému, proto snižme příjem nekvalitních tuků, mléčných výrobků a červeného masa, rafinovaných cukrů. Nejlépe na náš lymfatický systém působí ovoce a zelenina.

Funkci lymfatického systému můžeme podpořit manuální lymfodrenáží neboli lymfatickou masáží, kdy ruce maséra pomocí speciálních hmatů uvolní lymfatické uzliny a rozhýbou lymfu (manuální lymfatická masáž), případně pomocí pneumatických návleků (přístrojová lymfatická masáž).
Dále, vnitřní očistě napomůžeme očistnou kůrou (detoxikace).

Podpořením lymfatického systému významně pomáháme tělu a posilujeme svoje zdraví, zvyšujeme obranyschopnost svého těla.

Napomozme přirozené vnitřní očistě:
Každé ráno po probuzení očistou jazyka (postačí běžná kuchyňská lžíce nebo tzv. škrabka na jazyk, je v prodeji např. v drogeriích DM) – známá očistná technika zejména na východě, kdy s pomocí lžíce nebo škrabky stáhneme z jazyka pryč nahromaděné odpadní látky (toxiny), kterých se během našeho spánku tělo pokouší touto cestou zbavit.

Každé ráno očista zubů - očistná technika známá i v naší západní kultuře.

Očista pokožky – denně se osprchovat. Kůže funguje nejen jako třetí plíce organismu, ale je to dle tradiční čínské medicíny též významný detoxikační orgán, kterým tělo vylučuje nežádoucí odpadní a toxické látky.

Hluboký dech (podporuje přirozený tok lymfy) – tvz. břišní dech, při kterém využíváme celou kapacitu plic.

Pohyb – důležitý zvláště při sedavém zaměstnání (podporuje přirozený tok lymfy), lymfatické cévy nemají svůj vlastní pohon, jejímu toku napomáhá "svalová pumpa"

Kvalitní tekutiny – čistá voda (bez cukrů, barviv, umělých příchutí, bublinek). 
Odkyselení - výzkumy ukazují, že vyšší kyselé hladiny (nižší hladiny pH) vedou k nedostatku energie a vyššímu počtu výskytů infekcí. Na odkyselení organismu lze každé ráno nalačno nebo v průběhu dne vypít sklenici vody s citronem (sklenice vody + čerstvá šťáva z ¼ nebo ½ citronu) nebo jablečným octem (sklenice vody + 1 lžíce jablečného octa, pomáhá zbavovat se také kvasinek a plísní). Ikdyž mají kyselou chuť, působí na organismus zásaditě. Vlivem nekvalitní a nesprávné stravy (též znečištěného vzduchu a vody) bývají naše těla překyselena, což vede k postupnému vyčerpávání cenných minerálních a stopových prvků, neboť pro správnou funkci tělo udržuje určitou hladinu Ph krve, k čemuž spotřebovává tyto prvky. Pokud tělo zásobujeme kyselinotvornou stravou, může docházet k jejich nedostatku.
Můžeme též  popíjet bylinné čaje detoxikační nebo lymfatické (nejlépe v době mezi jídly).

Očista střev – vhodná při detoxikačních kúrách, ale i běžně pro ty z nás, kdo sníme za den méně ovoce a zeleniny (nejlépe syrové – tepelně neupravené), které přirozeně pročišťují střevo (syrová jablka, citrusové plody i s dužinou, aj.), je vhodné jednou za tři měsíce vnitřně užívat (po dobu 3 týdnů) například Enterosgel (zdravotnický přípravek zakoupení v lékárnách), nebo Zelený jíl (pro vnitřní použití, k zakoupení v prodejnách se zdravou výživou), nebo Aloe vera gel (dužina kaktusu Aloe vera), Psyllium (slupky jitrocele indického, které po smíchání s vodou vytvoří hutný gel), aj., které ve střevě pohlcují toxiny, škodlivé látky, patogeny a alergeny a odcházejí střevem z těla pryč. Napomáháme tímto tělu se zbavovat nežádoucích látek.


Lymfatická masáž manuální                                                                Lymfatická masáž přístrojová